Woda ma kluczowe znaczenie dla naszego życia, zarówno jako napój sam w sobie, baza do przygotowywania herbaty, kawy czy potraw, ale także do utrzymania czystości. W tych wszystkich sytuacjach chcemy, aby jakość wody była możliwie najwyższa. Odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa pozytywnie na stan naszego zdrowia i naszą wydajność. W przypadku firm, zastąpienie wody butelkowanej wodą z sieci wodociągowej może poprawić wynik finansowy. Woda to naturalny skarb o niezwykłej wartości dla nas wszystkich, dlatego BRITA w odpowiedzialny sposób zajmuje się tym cennym surowcem.
Skład wody pitnej
Woda pitna to jeden z najbardziej kon- trolowanych artykułów spożywczych w zachodnim świecie, a właściwe prze- pisy restrykcyjnie określają jej skład. Wodę często określa się mianem uni- wersalnego rozpuszczalnika, ponieważ rozpuszcza ona więcej substancji niż jakikolwiek inny płyn.
W związku z tym, woda to coś więcej niż prosty wzór H2O – a jej skład może być bardzo zróżnicowany.
Najważniejsze kategorie to:
- Substancje ze środowiska naturalnego (np. minerały)
- Substancje z procesów oczyszczania wody (np. chlor)
- Cząstki z rur doprowadzających wodę (np. rdza, kamień)
- Zanieczyszczenia (np. zanieczyszczenia organiczne, pestycydy, hormony)
- Mikroby (np. bakterie z rodziny Pseudomonadaceae)
Cząsteczki
Źródłem cząsteczek w wodzie pitnej są najczęściej rury wodociągowe. Z biegiem czasu w rurach osadza się rdza i kamień. Ciśnienie wody powoduje ich przemieszczanie. Mogą się one gromadzić w urządzeniach pobierających wodę bezpośrednio z wodociągu (np. w ekspresie do kawy) i powodować uszkodzenia.
Minerały w wodzie
Minerały to naturalne związki chemiczne, zawierające kationy (dodatnio naładowane jony) i aniony (ujemnie naładowane jony).
Twardość wody
Twardość całkowita to suma twardości węglanowej wody i twardości stałej. Twardość węglanowa, będąca częścią twardości całkowitej może mieścić się w przedziale 25 – 90 %. Ponieważ zarówno twardość całkowita, jak i rodzaj twardości mogą być znacząco różne, filtry do wody muszą sprostać różnym wymaganiom – i zapewnić oczyszczanie wody dopasowane do lokalnych warunków.
Twardość węglanowa vs. twardość stała
Stosunek obu rodzajów twardości zależy od warunków glebowych w okolicy źródła wody. Związki chemiczne przenikają do wody i wpływają na jej skład.
Skąd bierze się kamień w wodzie?
- W trakcie opadania na ziemię, woda deszczowa wchłania dwutlenek węgla z atmosfery.
- Woda deszczowa staje się nieco kwasowa (kwas węglowy).
- Woda deszczowa przenika do ziemi, która zawiera wapń (kamień).
- Skała wapienna (kamień) rozpuszcza się, tworząc jony wapnia i wodorowęglanu.
- Woda teraz jest twarda, ponieważ zawiera duże ilości rozpuszczonych jonów.
- Wapień (kamień) stał się źródłem twardości węglanowej wody.
- Woda osiągnęła wapniowo-węglanową równowagę kwasową.
Jak tworzy się kamień?
- Woda jest podgrzewana.
- Wodorowęglan ulega dekompozycji i tworzy węglan i dwutlenek węgla.
- Dwutlenek węgla uwalnia się, wzrasta pH, co oznacza, że woda staje się bardziej zasadowa.
- Równowaga pomiędzy kwasem węglowym a wodorowęglanem ulega naruszeniu.
- Wapń łączy się z kwasem węglowym i tworzy kamień.
- Twardość węglanowa wody przyjęła ponownie formę węglanu wapnia w postaci stałej.
Składniki organiczne
Zawartość składników organicznych w wodzie podlega ścisłej kontroli. Ustanowiono ścisłe normy zawartości wielu substancji w wodzie (np. pestycydów). Poprzez zmysły smaku i zapachu ludzie wyczuwają nawet najmniejsze ilości wybranych substancji organicznych, przykładowo zmurszały aromat geosminy, który kojarzy nam się z zapachem ziemi po deszczu.
Substancje stosowane w oczyszczalniach
Niektóre substancje dodaje się do wody celowo. Mogą to być:
- Substancje eliminujące mętność, np. żelazo lub mangan
- Niewielkie ilości chloru w celu dezynfekcji wody. Chlorowanie jest kluczowe, ponieważ zabija potencjalne patogeny. Z drugiej strony, chlor w połączeniu z osadami organicznymi może nadać wodzie nieprzyjemny zapach i smak. Chloramina (powstaje z chloru i innych związków chemicznych) – charakterystyczny zapach basenu.
Co się dzieje, kiedy używa się złej wody
Osady kamienia i gipsu
Kamień i gips osadzają się na skutek wysokiego poziomu twardości węglanowej lub stałej wody.
Strony ujemne:
- większa awaryjność urządzeń
- wyższe koszty energii elektrycznej ikonserwacji
- plamy i zacieki na sztućcach, naczyniach i szklankach
Awarie urządzeń
Awarie urządzeń na skutek wysokiej ilości cząsteczek w wodzie.
Strony ujemne:
- zawory elektromagnetyczne nie zamykają się właściwie
- wyższe koszty konserwacji
- niezadowolenie klientów
Nieprzyjemny zapach
Niekorzystne czynniki, np. nieodpowiednia zawartość minerałów lub poziom pH., można zmodyfikować dzięki profilowanemu oczyszczaniu i filtrowaniu wody. Niechciane elementy (np. chlor) mogą powodować nieprzyjemny zapach i smak wody.
Strony ujemne:
- negatywny wpływ na smak i zapach wody
- nieatrakcyjny wygląd napojów
- niezadowolenie klientów
Woda i kawa
Woda wykorzystywana do zaparzania kawy jest bardzo ważna – jest to przecież jej podstawowy składnik. Z myślą o tym, stowarzyszenie Specialty Coffee Association of Europe (SCAE) opracowało specjalną tabelę, która zwiększa świadomość jakości wody jako kluczowego elementu przekładającego się bezpośrednio na jakość kawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się o metodzie Measure-Aim-Treat i jak ją zastosować, aby uzyskać lepszą kawę, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem BRITA. Na smak wody znaczący wpływ mają ilość i rodzaj rozpuszczonych w niej minerałów.
Wpływ smaku wody na kawę
Rozpuszczone w wodzie minerały mogą znacząco zmieniać smak kawy. Wpływają one na sposób, w jaki woda wydobywa smak kawy z ziaren. Oprócz tego, niektóre minerały wchodzą w reakcje ze składnikami w kawie. Wodorowęglan, na przykład, wchodzi w reakcje z kwasami zawartymi w ziarnach kawy i jeśli jest go dużo, może powodować mdły smak napoju.
Co więcej, substancje wykorzystywane do oczyszczania wody mogą nadawać kawie smak chloru, korkowy lub zbutwiały. Niektóre z nich mogą nawet zmienić zapach kawy.
Zanieczyszczenia organiczne w wodzie mogą również powodować nieprzyjemny posmak kawy. Woda z tymi rodzajami substancji może sprawiać, że kawa nabierze charakterystycznego, ziemistego smaku (geosminy).
Filtry Brita
Podsumowanie
Woda to coś więcej niż związek chemiczny o wzorze H2O. W zależności od źródła i sposobu uzdatniania, woda może znacząco różnić się pod względem zawartości minerałów i twardości. Filtry BRITA pomagają zapewnić stałą, wysoką jakość wody – poprawiając jej smak i gwarantując idealne parametry w zależności od zastosowania.