Porady
Czas czytania: 6 minuty

Wpis pochodzi ze strony:

https://www.winterhalter.com/pl-pl/oszczedzanie-energii/

Oszczędzanie energii to obecnie duże wyzwanie dla wszystkich zakładów gastronomicznych. Oprócz gotowania, pieczenia i chłodzenia również przy zmywaniu istnieją możliwości obniżenia zużycia energii. Przy projektowaniu zmywarek firma Winterhalter zawsze kładła nacisk na eksploatację pozwalającą zaoszczędzić jak najwięcej zasobów. Innowacyjne funkcje oszczędzania prądu i wody niejednokrotnie wyznaczały nowe standardy w branży. Oprócz aspektu technicznego również przy codziennej eksploatacji i obsłudze zmywarek istnieją efektywne możliwości wyraźnego obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

Zmywanie ręczne to żadna alternatywa

Zmywaj nadal w zmywarce, gdyż zużycie wody i prądu jest wówczas znacznie mniejsze niż przy zmywaniu ręcznym. Poza tym zagwarantowane jest maksymalne bezpieczeństwo higieniczne.

Korzystaj z innowacyjnej technologii zmywania

Nowoczesna technologia zmywania jest szczególnie energooszczędna: Sprawdź, czy jest możliwość wymiany starszych zmywarek na nowe. Dzięki obniżonym kosztom eksploatacyjnym koszty zakupu zamortyzują się w krótkim czasie.

Regularna konserwacja

Nasi serwisanci pomogą przy oszczędzaniu energii – skontrolują ustawienia temperatury, dozowania i trybu oczekiwania, w razie potrzeby odkamienią bojler i sprawdzą, czy oprogramowanie jest aktualne.

Zmywarka w sieci

Optymalizuj koszty eksploatacyjne z CONNECTED WASH: Podłącz swoją zmywarkę bezpłatnie do sieci i otrzymuj konkretne wskazówki dot. oszczędzania energii, bazujące na indywidualnej analizie Twojego sposobu eksploatacji.

NIE WŁĄCZAJ ZMYWARKI ZA WCZEŚNIE

Włączaj zmywarkę tuż przed rozpoczęciem zmywania. Uwzględnij przy tym czasy napełniania i nagrzewania aż do osiągnięcia gotowości do pracy. Zmywarka może być albo włączana ręcznie, albo uruchamiana wygodnie poprzez sterowanie czasowe. Włączanie według potrzeb pozwala uniknąć niepotrzebnie długich czasów nagrzewania przed pierwszym zmywaniem.

OCZYSZCZAJ WSTĘPNIE ZMYWANE NACZYNIA

Przed każdym zmywaniem usuwaj ze zmywanych naczyń resztki potraw oraz większe zabrudzenia ręcznie i/lub za pomocą prysznica natryskowego. Pozwala to zagwarantować, że do zmywarki nie dostanie się niepotrzebnie dużo brudu i woda w zbiorniku pozostanie czystsza. Oznacza to, że do płukania końcowego potrzebna będzie mniejsza ilość wody, a woda w zbiorniku będzie rzadziej wymagała wymiany. Dzięki temu obniżone zostaną koszty energii potrzebnej do nagrzewania wody.

MYCIE WSTĘPNE W ZIMNEJ WODZIE

Pamiętaj o tym, aby mycie wstępne odbywało się nie z użyciem gorącej, a jedynie letniej wody (ok. 20-25°C). Dzięki temu możesz znacząco obniżyć zużycie energii jeszcze przed rozpoczęciem właściwego procesu zmywania. Poza tym w przypadku mycia wstępnego gorącą wodą zabrudzenia ze skrobi i białka przywierają do naczyń jeszcze mocniej. Letnia woda optymalnie rozpuszcza zabrudzenia i pozwala uniknąć marnowania energii.

OPTYMALNE WYKORZYSTANIE POJEMNOŚCI

W przypadku zmywania w zmywarkach podblatowych i kapturowych należy maksymalnie wypełniać kosze do zmywania, tak aby pojemność zmywarki była w każdym procesie zmywania maksymalnie wykorzystana. Ta sama zasada obowiązuje dla zmywarek z transportem taśmowym i koszowym: Należy zbierać zmywane naczynia, tak aby taśma mogła zostać maksymalnie wykorzystana w równych odstępach i aby powstawało jak najmniej luk. Dzięki pełnym koszom i taśmom proces zmywania staje się efektywny.

AKTYWACJA PROGRAMU ECO

Jeśli czas zmywania odgrywa jedynie podrzędną rolę, należy podczas zmywania używać programu Eco. Ten program specjalny może zostać dołączony do każdego z trzech programów standardowych: Wydłużony o 50% czas zmywania umożliwia zmniejszenie zarówno ilości wody płuczącej, jak i dozowanego środka myjącego. Pozwala to na obniżenie kosztów eksploatacyjnych nawet o 15%.

OPTYMALIZACJA WYDAJNOŚCI ZMYWANIA

W przypadku szczególnie trudnych i uporczywych zabrudzeń korzystaj z programów specjalnych. Program do namaczania zrasza zmywane naczynia przed zmywaniem wodą ze zbiornika, efektywnie rozpuszczając nawet przypalone i zaschnięte zabrudzenia – bez dodatkowego zużycia wody. W programie intensywnym dzięki wydłużonemu czasowi zmywania niezawodnie usuwane są nawet silne zabrudzenia. Oba programy pozwalają uniknąć sytuacji, w której silnie zabrudzone naczynia muszą być zmywane dwukrotnie.

NIE PRZERYWAJ PROCESU ZMYWANIA

W żadnym razie nie przerywaj przedwcześnie trwającego procesu zmywania. W każdym programie zmywania czas zmywania jest dostosowany do zmywanych naczyń oraz stopnia ich zabrudzenia. Koniec procesu zmywania jest wyraźnie sygnalizowany przez migający na zielono przycisk uruchamiania. Przerywanie procesu zmywania odbywa się zawsze kosztem czystości i higieny. Unikaj sytuacji, w których pozostałości środka myjącego nie zostały całkowicie wypłukane i przez to konieczne jest drugie zmywanie.

POCZEKAJ NA ODZYSKANIE CIEPŁA

Jeśli Twoja zmywarka wyposażona jest w funkcję odzysku ciepła, nie przerywaj przedwcześnie procesu na końcu cyklu zmywania. Zamiast tego poczekaj do momentu, aż przycisk uruchamiania przejdzie od migania na niebiesko-zielono do migania na zielono. Do tego momentu energia zgromadzona w zmywarce jest wykorzystywana do wstępnego podgrzania zimnej wody dopływowej, co pozwala znacznie obniżyć zużycie energii. Tylko wtedy, gdy proces ten zostanie prawidłowo doprowadzony do końca, możesz w pełni wykorzystać cały potencjał oszczędzania energii.

ZAMYKAJ DRZWI/KAPTUR

Pamiętaj o tym, aby między procesami zmywania drzwi/kaptur zmywarki nie były otwarte dłużej niż to absolutnie konieczne. W zmywarkach z transportem taśmowym i koszowym kurtyny muszą być prawidłowo założone. W celu energooszczędnej eksploatacji jak najmniej ciepła powinno bowiem uciekać ze zmywarki. Funkcja przypominania o oszczędzaniu energii automatycznie powiadomi Cię w sytuacji, gdy drzwi/kaptur będą otwarte dłużej, niż potrzeba. Im mniej strat ciepła, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię podczas zmywania.

NIE WYŁĄCZAJ ZMYWARKI W CZASIE PRZERW

Nie wyłączaj całkowicie zmywarki, jeśli przez pewien czas nie odbywa się zmywanie. Na takie sytuacje przewidziano tryb oczekiwania, na który zmywarka automatycznie się przełącza w przypadku przerw w zmywaniu. Temperatura bojlera jest wówczas obniżana na tyle, aby podczas następnego zmywania woda do płukania szybko osiągnęła zadaną temperaturę. Pozwala to zaoszczędzić więcej energii niż w przypadku wyłączenia poprzez program samoczyszczenia urządzenia, a zmywarka jest po krótkiej chwili znów gotowa do pracy.

OD RAZU WYŁĄCZAJ ZMYWARKĘ

Wyłączaj zmywarkę od razu po zakończeniu ostatniego zmywania. Każda minuta dodatkowej gotowości do pracy powoduje bowiem niepotrzebne zużycie energii. Na koniec dnia roboczego użyj programu samoczyszczenia urządzenia do wyłączenia zmywarki. Dzięki temu zapewnisz higienę wnętrza zmywarki i optymalnie przygotujesz ją na następny dzień roboczy. Bezzwłoczne wyłączanie zmywarki pomoże Ci uniknąć niepotrzebnych kosztów energii.

UZUPEŁNIAJ ŚRODKI CHEMICZNE DO ZMYWANIA NA CZAS

Upewnij się, że zmywarka jest zawsze zaopatrzona w środki chemiczne do zmywania. Bez wystarczającego dozowania środka myjącego i nabłyszczacza nie można bowiem osiągnąć zadowalającego rezultatu zmywania. Wskaźnik braku środków do zmywania automatycznie poinformuje Cię o wyczerpaniu środków chemicznych do zmywania. Ich uzupełnianie na czas pozwoli Ci uniknąć konieczności podwójnego zmywania tych samych naczyń i dodatkowego zużycia energii.

ZAPOBIEGAJ OSADZANIU SIĘ KAMIENIA

Unikaj zmywania przy użyciu wody o dużej zawartości wapnia. Osady wapienne (kamień) na grzałkach powodują bowiem, że do nagrzewania wody potrzebna jest znacznie większa ilość energii. Stosuj odpowiedni uzdatniacz wody i regularnie uzupełniaj sól regeneracyjną lub niezwłocznie wymieniaj wyczerpane wkłady. Wnętrze zmywarki wolne od osadów kamienia pozwala nie tylko wydłużyć żywotność maszyny, ale też efektywnie wykorzystywać energię do nagrzewania wody.

W RAZIE POTRZEBY ODKAMIEŃ ZMYWARKĘ

Przeprowadzaj odkamienianie zmywarki, gdy tylko zauważysz białe osady kamienia w jej wnętrzu. Osady kamienia na grzałce zbiornika obniżają wydajność grzewczą i powodują zwiększone zużycie prądu. Używaj programu odkamieniania oraz specjalnego odkamieniacza Winterhalter. Odkamienianie zmywarki według potrzeb pozwala zapewnić optymalną wydajność grzewczą i opłacalną eksploatację.