Utrzymanie higieny
Czas czytania: 2 minuty
ozo2.jpg
Generator ozonu OTS-15 przeznaczony jest do ozonowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, mieszkań, samochodów oraz przestrzeni ładunkowych, układó ...

Generator ozonu przeznaczony jest do ozonowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, mieszkań, samochodów oraz przestrzeni ładunkowych, układów klimatyzacji. Jest to urządzenie także do zastosowań domowych, w pomieszczeniach biurowych, rożnego rodzaju gabinetów (kosmetycznych, dentystycznych) tam gdzie wymagana jest dezynfekcja pomieszczeń.

Ozonator może być stosowany także do dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Bardzo ważnym aspektem jest, że podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie jak i zwierzęta. Po zakończeniu ozonowania powinno się przewietrzyć pomieszczenie przez około 15-30 minut.

Jak działa ozon?
Istotą działania ozonu jest gwałtowne utlenianie. Ozon natrafiając na różne zanieczyszczenia w powietrzu bądź poprzez wnikanie w strukture materiałów (dywany, tapicerka, tynk) wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo aktywnym chemicznie gazem – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon w sposób naturalny rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Dezynfekcja pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywna, niż tradycyjna z zastosowaniem środków chemicznych.

OTS-15OTS-30
Orientacyjny czas osiągnięcia stężenia ozonu 15mg/m3 (7ppm) 
w pomieszczaniu przy pracy ozonatora z wydajnością 15g/h:
 
30 m3 – 2 min
60 m3 – 4 min
120 m3 – 8 min
200 m3 – 13 min 
300 m3 – 19 min 
Orientacyjny czas osiągnięcia stężenia ozonu 15mg/m3 (7ppm) 
w pomieszczaniu przy pracy ozonatora z wydajnością 30g/h:
 
30 m3 – 1 min
60 m3 – 2 min
120 m3 – 4 min
200 m3 – 7 min 
300 m3 – 10 min 

Po zakończeniu ozonowania powinno się przewietrzyć pomieszczenie przez około 15-30 minut. W przypadku nie wietrzenia pomieszczenia nie należy wchodzić do środka przez co najmniej 2 godziny po zakończonej ozonacji.