Utrzymanie higieny
Czas czytania: 2 minuty

Generator ozonu przeznaczony jest do ozonowania wszelkiego rodzaju pomieszczeń, mieszkań, samochodów oraz przestrzeni ładunkowych, układów klimatyzacji. Jest to urządzenie także do zastosowań domowych, w pomieszczeniach biurowych, rożnego rodzaju gabinetów (kosmetycznych, dentystycznych) tam gdzie wymagana jest dezynfekcja pomieszczeń.

Ozonator może być stosowany także do dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Bardzo ważnym aspektem jest, że podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie jak i zwierzęta. Po zakończeniu ozonowania powinno się przewietrzyć pomieszczenie przez około 15-30 minut.

Jak działa ozon?
Istotą działania ozonu jest gwałtowne utlenianie. Ozon natrafiając na różne zanieczyszczenia w powietrzu bądź poprzez wnikanie w strukture materiałów (dywany, tapicerka, tynk) wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest bardzo aktywnym chemicznie gazem – bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon w sposób naturalny rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Dezynfekcja pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywna, niż tradycyjna z zastosowaniem środków chemicznych.

OTS-15OTS-30
Orientacyjny czas osiągnięcia stężenia ozonu 15mg/m3 (7ppm) 
w pomieszczaniu przy pracy ozonatora z wydajnością 15g/h:
 
30 m3 – 2 min
60 m3 – 4 min
120 m3 – 8 min
200 m3 – 13 min 
300 m3 – 19 min 
Orientacyjny czas osiągnięcia stężenia ozonu 15mg/m3 (7ppm) 
w pomieszczaniu przy pracy ozonatora z wydajnością 30g/h:
 
30 m3 – 1 min
60 m3 – 2 min
120 m3 – 4 min
200 m3 – 7 min 
300 m3 – 10 min 

Po zakończeniu ozonowania powinno się przewietrzyć pomieszczenie przez około 15-30 minut. W przypadku nie wietrzenia pomieszczenia nie należy wchodzić do środka przez co najmniej 2 godziny po zakończonej ozonacji.