Oferta dla gastronomiiUrządzenia chłodnicze
Czas czytania: 6 minuty

Innowacyjne rozwiązania gwarancją przyjemności 

Dla każdego wina właściwa temperatura odgrywa kluczową rolę. Począwszy od odpowiedniej temperatury powietrza, która zapewnia perfekcyjny wzrost winogronom, poprzez temperaturę regulującą procesy dojrzewania podczas produkcji, aż po klimat w jakim przechowuje się gotowe wina. Od temperatury serwowania zależy z kolei przyjemność jaką czerpiemy ze smakowania wina. 

Idealna temperatura do przechowywania wina

wynosi pomiędzy +10°C a +12°C.

Powinna być utrzymywana na stałym poziomie – dzięki temu naturalna harmonia wina zostanie zachowana

Wraz ze wzrostem temperatury, wzrasta również energia kinetyczna cząsteczek wina. To znacząco przyspiesza proces dojrzewania i wpływa na pogorszenie jego jakości. Dlatego w przypadku długotrwałego przechowywania zaleca się temperatury w zakresie między +10 °C a +12 °C. Bardzo ważne jest utrzymanie jej na stabilnym poziomie, ponieważ wszelkie wahania mogą negatywnie wpłynąć na jakość wina. 

Ponadto, w kwestii smaku istotną rolę odgrywa również temperatura konsumpcji. Czerwone wina powinny być serwowane w wyższych temperaturach niż białe ponieważ zawierają więcej taniny. W wyższych temperaturach tanina szybciej wchodzi w reakcję z tlenem. Dzieje się tak pod- czas procesu „oddychania“ wina, które osiąga peł- nię smaku i aromatu w połączeniu z tlenem. Czas „oddychania“ jest uzależniony od rodzaju i jakości wina. Barolo, Rioja, Burgundy czy też Bordeaux – każde wymaga innej ilości czasu aby rozwinąć swoje walory. Zasadniczo, im dłużej wino dojrzewa w beczce, prawdopodobnie będzie wymagało dłuż- szego czasu „oddychania“.

Perfekcyjna kontrola temperatury i przechowywanie wina w urządzeniach Liebherr 

  • Elektroniczny system kontroli. Wyjątkowo precyzyjny system kontroli Liebherr oraz zaawansowane technologie wentylacji sprawiają, że temperatura wnętrza utrzymuje się na stałym poziomie, nawet w przypadku dużych wahań temperatury otoczenia.
  • Długotrwałe przechowywanie. Dzięki stabilnej temperaturze i idealnemu klimatowi, winiarki do długotrwałego przechowywania oraz winiarki Vinidor zapewniają idealne warunki dla spokojnego dojrzewania wina. 
  • Optymalna temperatura do spożycia. W winiarkach Vinidor, które oferują dwie lub trzy oddzielne komory, można przechowywać różne rodzaje wina w idealnych temperaturach serwowania. Temperaturę w każdej strefie można niezależnie regulować w zakresie od +5 °C do +20 °C, co gwarantuje dużą elastyczność podczas przechowywania. W winiarkach Vinothek ze strefami temperatur zastosowano specjalną technologię zapewniającą idealny klimat i temperaturę wnętrza. Niższe temperatury w dolnej części urządzenia są idealne do przechowywania win musujących i szampanów. Górna część z temperaturą wynoszącą około +18 °C jest przeznaczona na czerwone wina, z kolei w strefie środkowej panuje najlepszy klimat do przechowywania białych win. 

Odpowiednia jakość powietrza jest kluczowa dla idealnego rozwoju i dojrzewania wina podczas przechowywania.

Znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia mogą negatywnie wpłynąć na nasze wino.

Klasyczne, naturalne korki utrzymują wino w butelce, lecz nie są w stanie zamknąć jej w sposób hermetyczny. W rezultacie powietrze, które jest niczym innym jak bezzapachowym tlenem, przenika przez korek do butelki. Jeżeli butelki są przechowywane w kartonie, wino może przejąć zapach tektury. Problem stanowią także zapachy jedzenia. Gdy przechowujemy wino w domu, w szczególności w kuchni, istnieje duże prawdopodobieństwo że wina stracą swoje cechy charakterystyczne i ulegną zepsuciu. 

Szklane korki oraz zakrętki zapewniają szczelne zamknięcie, które sprawia że wina dojrzewają wolniej, ponieważ dostępny jest dla nich wyłącznie tlen znajdujący się w butelce. Z kolei syntetyczne korki sprawiają, że zbyt wiele powietrza przenika do wnętrza butelki, przez co wino nie nadaje się do długotrwałego przechowywania.

Optymalna jakość powietrza w urządzeniach Liebherr 

  • Optymalna świeżość powietrza. Wszystkie winiarki Liebherr wyposażono w filtr FreshAir z węglem aktywowanym, który zapewnia optymalną jakość powietrza wewnątrz urządzenia. Aktywny węgiel wchodzi w reakcję z wszelkimi zanieczyszczeniami, przyciąga je do swojej powierzchni, filtrując tym samym powietrze wpływające do wnętrza. W urządzeniach Vinidor, każda komora posiada oddzielny filtr FreshAir z węglem aktywowanym. Wyłącznie modele UWT 1682, UWTes 1672 i WTes 1672 posiadają jeden filtr dla obydwu stref temperatur. Dzięki takim filtrom powietrze z otoczenia nie wpływa negatywnie na wino przechowywane wewnątrz urządzenia. Filtry powinny być wymieniane raz na rok. Można je zamówić jako akcesoria. 
  • Idealna wilgotność. Jeśli wina są przechowywane przez dłuższy czas, istotną rolę pełni wilgotność powietrza. Gdy poziom wilgotności wynosi poniżej 50%, nawet najlepsze, naturalne korki zaczynają się kurczyć. Wówczas coraz więcej tlenu przedostaje się do butelki i rozpoczyna się proces parowania. Z kolei gdy poziom napełnienia spada, utlenianie wzrasta. Wina stają się coraz bardziej słodkie aż do momentu całkowitego zepsucia. Urządzenia Liebherr z wilgotnością na poziomie co najmniej 50% stwarzają najlepsze warunki zarówno dla wina jak i dla korków. Dzięki świetnemu systemowi odparowywania i odpowiedniej cyrkulacji powietrza, wszystkie winiarki gwarantują wysoki poziom wilgotności. Winiarki Vinothek ze strefami temperatur są wyposażone w kamień z lawy, który kontroluje wilgotność wewnątrz urządzenia. 

Najlepsza pozycja dla wina 

Perfekcyjne przechowywanie musi odbywać się bez zakłóceń. 

Każde nawet najmniejsze wibracje spowodowane hałasem urządzeń, ruchem ulicznym czy odgłosem kroków mogą negatywnie wpłynąć na wino. Prowadzą bowiem do zwiększenia reakcji między różnymi składnikami wina, które następnie tworzy niepożądane związki, sprawiające że smak wina jest dziwny i pozbawiony harmonii – podobnie jak dzieje się tuż po procesie napełniania. Butelki wina są zwykle przechowywane w pozycji leżącej, dzięki czemu ich korki są stale wilgotne i nie wysychają. Z drugiej strony, butelki z zakrętkami lub szklanymi korkami bez problemu mogą być przechowywane pionowo, ponieważ są szczelne. 

Perfekcyjne przechowywanie w urządzeniach Liebherr 

  • Zabezpieczenie przed wibracjami. W urządzeniach Liebherr zastosowano specjalne kompresory, które redukują drgania zapewniając tym samym idealne warunki do przechowywania. W nowych winiarkach Vinidor drgania wywołane systemem chłodzącym zostały całkowicie stłumione w celu ograniczenia przepływu wibracji. W związku z tym urządzenie pracuje bardzo cicho, nie zakłócając procesu przechowywania wina.
  • Optymalna pozycja. Wina spokojnie dojrzewają na stabilnych, ręcznie wykonanych, drewnianych półkach. Półki nie zostały polakierowane aby żadne opary z lakieru nie uszkodziły wina. Drewniane półki są idealne do bezpiecznego przechowywania butelek typu Bordeaux. Naprzemienne ułożenie butelek pozwala optymalnie wykorzystać pojemność urządzenia. W winiarkach Vinidor drewniane półki są wysuwane na teleskopowych szynach aby zapewnić dokładny przegląd przechowywanych win i zapewnić łatwy dostęp do butelek – nawet do tych, które znajdują się w tylnej części. Półka prezentacyjna jest idealna do wystawienia wyśmienitych win oraz do przechowywania otwartych butelek w idealnej temperaturze. 
  • Delikatne zamykanie. Drzwi w delikatny sposób zamykają się automatycznie od kąta otwarcia wynoszącego 45°, zapobiegając wszelkim drganiom, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przechowywane wina. 

Ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym 

Butelki są zazwyczaj przyciemniane, ponieważ promienie ultrafioletowe stanowią zagrożenie dla wina. 

Światło, a w szczególności niewidzialne promienie ultrafioletowe są często przyczyną niepożądanych reakcji chemicznych jakie zachodzą w winie. Takie uszkodzenia są widoczne dla oka: blade wina czerwone i wina białe, które nabierają zółtozłotawego koloru. Tak zwany efekt „smaku światła“ (określany po francuski jako „Goût de Lumière“) zaburza równowagę wina i spłaszcza jego aromat. Aby tego uniknąć, większość producentów wytwarza butelki z brązowego lub zielonego szkła, które pochłania sporą część promieni UV. Jednak nie jest to wystarczająca ochrona dla butelek które nie są przechowywane w ciemności. Nieznaczne wzrosty temperatury spowodowane promieniowaniem również mogą uszkodzić wino – wpływają na przyspieszenie procesu dojrzewania zaburzając naturalny proces rozwoju, a w konsekwencji mogą nawet trwale uszkodzić przechowywane wino. 

Ochrona przed promieniami UV w urządzeniach Liebherr 

  • Drzwi ze szkła izolacyjnego, chroniącego przed promieniami UV. Aby zminimalizować efekty promieniowania UV, winiarki Liebherr wyposażono w specjalne szkło izolacyjne, zapewniające ochronę przed promieniowaniem. Drzwi urządzenia stworzono z dwóch warstw szkła: wewnętrznej przyciemnianej i zewnętrznej – metalizowanej, niskoemisyjnej. Taka struktura pozwala odbijać niemalże wszystkie szkodliwe promienie UV, zapobiegając w ten sposób zepsuciu wina. 
  • Oświetlenie LED. Dzięki tej innowacyjnej technologii wnętrze urządzenia jest równomiernie oświetlone – bez żadnego promieniowania ultrafioletowego, ponieważ oświetlenie LED nie zawiera promieni UV. Ponadto, ze względu na minimalną emisję ciepła przez diody LED, wino może być elegancko oświetlone nawet przez dłuższy czas.